Jak prát sportovní oblečení? Rady, tipy a už žádné chyby

Publikace: 06.06.2022

Jak prát sportovní oblečení? Tak to může být pěkný chyták. Největší nápovědu najdete na cedulce. Ale co dělat, když už je pryč? Přečtěte si našeho rádce. Poradíme, co se syntetikou i přírodními materiály.

Není nic lepšího, než si dát pravidelně do těla. Fitness vybavení máte nablýskané a v top stavu. Mít svou vlastní domácí posilovnu je zkrátka k nezaplacení. Ale jak je na tom vaše sportovní oblečení? Víte, že vám kvůli nesprávné péči může dát brzy vale? Jestli jste investovali tisíce korun do svého fitness šatníku, byla by velká škoda ho za chvíli odepsat.

Návod najdete na cedulce od výrobce

Každý zná to vzrušení. Nové oblečení je doma – šup vyzkoušet a před zrcadlo zkontrolovat, jestli dobře sedí. A když je vše v pořádku, podvědomě bereme nůžky do rukou a stříháme cedulku. Ta přece jenom překáží. Nebo ne?

Zadržte! Na cedulce od výrobce totiž najdete detailní návod na to, jak daný kousek prát a jestli může do sušičky.

A jestli už je pozdě, nezoufejte. Připravili jsme detailní návod, jak prát sportovní oblečení. Společně to zvládneme i bez cedulky.

Volte program Sport, Outdoor nebo jemné praní

Sportovní oblečení nepatří mezi nejodolnější. Jestli máte na pračce program Sport nebo Outdoor, zapněte ho. Ale opatrně. Praní přizpůsobte konkrétnímu materiálu. Program pro sportovní oblečení by se totiž nemusel shodovat s tím, co je pro daný oděv dobré.

Zvolit můžete také jemný prací program, který používá vodu o nižších teplotách a neždíme na tolik otáček.

Jak prát sportovní oblečení a vybavení

  • Sportovní prádlo a sportovní oblečení perte naruby. Předejdete tak žmolkovatění, ochráníte reflexní prvky a nápisy.
  • Kontrolujte kapsy. Pozor na kapesníky!
  • Neplňte pračku po okraj. Když v ní bude méně prádla, prací prostředek se důkladněji vymyje a nezůstane ve vláknu. To platí i o špíně. I ta se může kvůli nedostatku vody ve vláknu usadit.
  • Sušičce se raději vyhněte. Zejména jemným vláknům škodí. Prádlo sušte ve větraném prostoru. Pozor na kolíčky, mohou vytvořit otlaky.
Jak prát sportovní oblečení a vybavení
Zdroj: Jonathan Borba / Unsplash

Jak prát sportovní prádlo a ponožky

Sportovní prádlo je nejspodnější vrstva, kterou oblékáte – spodky, kalhotky, podprsenky. Můžeme sem zařadit i ponožky.

Jak prát sportovní podprsenku? Vložte ji do pracího sáčku na jemné prádlo. Ochráníte ji před poškozením od bubnu nebo zbytku prádla. Do sáčku klidně přidejte i ponožky, alespoň se vám nezatoulají.

Jak prát běžecké boty a jinou sportovní obuv

Na sportovní boty zvolte program na jemné tkaniny nebo program přímo pro boty. Teplota by neměla přesáhnout 30 °C. Nastavte co nejnižší otáčky. Vždy předem vyndejte vložky do bot i tkaničky. Obuv vložte do sáčku na boty, aby se neotloukla.

Plánujete-li prát goretexové boty, zadržte! Na obuv z tohoto materiálu je lepší použít navlhčenou houbičku, přičemž při větším znečištění lze použít jemný a měkký kartáček.

Jak prát sportovní tašku

Tašky a batohy se doporučuje prát na 40 °C, nejlépe bez odstředění, maximálně však na 400 otáček. To proto, aby se nepoškodil buben pračky nebo samotný batoh. Počítejte s delším schnutím.

Každý materiál vyžaduje jinou péči

Sportovní oblečení se vyrábí z různých materiálů. Naučte se je rozlišovat. Nejde jen o funkčnost a vlastnosti, ale i o péči. Každý druh má svá specifika.

  • Syntetické oblečení: Vyrábí se z polyesteru, polyamidu nebo polypropylenu. Elastan se zase používá jako příměs, aby dodal látce pružnost. Někdy se označuje jako dorlastan, lycra nebo spandex.
  • Sportovní oblečení z přírodního materiálu: Nejčastěji se setkáte s merino vlnou a bambusem. Někdo má doma i nějaké ty kousky z bavlny. Bundy mohou být z tencelu a peří.

Syntetika a přírodní materiály se často míchají, aby se dosáhlo co nejlepších vlastností. Typickou dvojicí je elastan a bavlna nebo merino a polyamid. Pamatujte, že látky s příměsí je dobré prát na nižší teploty. Zatímco 100% bavlna vydrží i 60 °C, elastan snese maximálně 40 °C.

Jak prát funkční prádlo? U čisté syntetiky dodržujte teplotu do 40 °C. Jestli není prádlo hodně špinavé a pouze zapáchá od potu, vystačíte si s teplotou 30 °C. Zvolte nízké otáčky, maximálně 800, ideálně 600. Hodně špinavé prádlo předem přemáchněte v ruce. Odstraňte nečistoty a až potom ho dejte vyprat na nižší teplotu. To platí u syntetiky, bavlny i bambusu.

Merino vlnu není dobré prát v pračce. Po čase se vlákno začne lámat. Preferujte ruční praní. Jestli není zbytí, zapněte pračku jen na 30 °C, maximálně 40 °C.  Ždímání snižte na 600 otáček. Bambus perte při teplotě 30 až 40 °C. Aby se vlákno nepolámalo, navolte šetrnější ždímání – 600 až 800 otáček.

Jak prát sportovní bundy z peří nebo tencelu? Maximálně na 40 °C. Tabu je vysokootáčkové odstředění i ždímání. Nejlépe uděláte, když odstředění vypnete úplně, vodu pak z bundy vymačkejte ručně. Ještě jedna rada na závěr – pokud chcete prát na 30 °C, použijte trochu více pracího prášku. Aby byl dostatečně účinný i při nižších teplotách, je ho potřeba vyšší množství.

Jestli chcete prát „ekologicky“, zvolte ekologické prací prášky s tenzidy na přírodní bázi. Například z mýdlových ořechů. Syntetické tenzidy z ropy se těžko biologicky odbourávají. Zatěžují životní prostředí a při praní na nižší teploty jich do odpadních vod vypustíte podstatně víc.

Zvolte správný prací prostředek

Kupte si prací gel, který je určený na sportovní oblečení. Odborníci se shodují, že právě gelový prací prostředek představuje nejlepší způsob, jak prát sportovní oblečení. Proč?

  • Je účinnější a působí hned po startu praní.
  • Neusazuje se ve tkanině tak jako klasický sypký prášek. Usazeniny snižují funkčnost sportovního oblečení.
  • Běžně neobsahuje bělidla a rozjasňovače, které způsobují blednutí barvy.

Jestli preferujete sypký prášek, klidně po něm sáhněte. Ale opatrně s dávkováním, aby ho nebylo příliš a nezůstával v látce. Opět raději kupte produkt s označením na sportovní oblečení.

A jak je to s těmi enzymy? Na internetu koluje mnoho informací, a ne všechno je pravda.

Enzymy jsou běžnou součástí pracích prostředků. Jestli máte oblečení z přírodních materiálů, jako je vlna, vyvarujte se jim.

Ač se na některých stránkách dočtete, že by se enzymy na sportovní oblečení vůbec používat neměly, je prokázáno, že syntetice v normálním množství neškodí. Jsou nebezpečné pro přírodní materiály typu celulóza, vlna a hedvábí. Vlákna se kvůli nim vytahují a mohou se objevit malé dírky. Bavlnu a bambus by však ničit neměly.

Pro vlnu a merino proto kupujte speciální prací produkt určený jen na vlnu.

Hledáte přípravek bez enzymů? Tak to vám půjde hlava kolem. Většina pracích prostředků na sportovní oblečení totiž enzymy obsahuje. A je to v pořádku. Je jich tam tak málo, že nijak neuškodí. Naopak, jsou prospěšné ­– rozpustí odolné skvrny a zbaví látku nepříjemného zápachu.

Jestli jdete přírodní cestou a svůj prášek si připravujete sami, přidejte do něj trochu žlučového mýdla. To obsahuje enzymy, které rozloží i nejodolnější špínu. Se sypkým práškem ale opatrně při dávkování.

A hlavně žádná aviváž!

Aviváž pěkně voní a zbavuje statické elektřiny. Má ale jednu špatnou vlastnost. Pokrývá strukturu látky a snižuje funkčnost sportovního oblečení. Do prádla se dokáže dostat tak důkladně, že už ji nikdy nevyperete. Nedoporučuje se ani na syntetiku, ani na merino vlnu nebo bambus.

Existuje nějaká alternativa? Na syntetiku, bavlnu a bambus lze použít tzv. máchadla. Používají se stejně jako aviváž. Tyto přírodní prostředky zbaví prádlo zbytků prášku a zároveň ho změkčí. Neobsahují ropné deriváty, které ničí vlákno, ani umělé parfémy. Voní díky přírodním silicím. Vůně proto není tak intenzivní, ovšem stále příjemná.

Jak často prát?

Odpověď na otázku, jak často prát sportovní oblečení, není tak jednoduchá. Záleží nejen na materiálu, ale i na tom, jak moc jste si dali do těla.  

Vlhká látka je ideálním prostředím pro množení bakterií. Jenže nadměrné praní v některých případech škodí. Co s tím?

  • Prádlo a oblečení z bambusu, merina a jiných přírodních látek po tréninku vyvětrejte a nechte oschnout. Jestli i potom cítíte, že je potřeba vyprat, nebo zjistíte, že je špinavé, vyperte / přemáchněte ho.
  • Prádlo ze syntetiky raději po tréninku vyperte. Sůl a pot látku ničí. Pokud to není hned možné, nechte ho oschnout a až potom ho dejte do koše s prádlem. V koši ho ani tak nikdy nenechávejte příliš dlouho. Opět kvůli bakteriím a usazené soli.

Ne vždy je potřeba zapínat pračku. S bakteriemi a zápachem zatočí i ruční praní, které je k materiálům šetrnější. Vyřeší problém s prázdnou pračkou, když potřebujete vyprat jen jedny legíny a tílko.

Shrnutí

  • Čtěte štítek od výrobce a dodržujte doporučené teploty pro dané materiály.
  • Pořiďte si tekutý prací gel nebo sypký prášek určený na sportovní prádlo. Je vhodný na syntetiku, bavlnu i bambus. Pro prádlo z vlny kupte speciální prací prostředek na vlnu.
  • Přírodní produkty jsou dobrou volbou, jsou šetrné k oblečení i k vám.
  • Vyhněte se aviváži, bělidlům a rozjasňovačům.
  • Někdy si vystačíte jen s ručním praním. Extrémně špinavé prádlo vždy nejprve přemáchněte v ruce, potom ho dejte do pračky.
  • Syntetiku perte po každém tréninku. Usazená sůl z potu ji ničí, navíc se v ní množí bakterie. Antibakteriální a přírodní materiály perte, když začnou zapáchat.
  • Sušičku raději nepoužívejte. Sušte v dobře větraném prostoru a mimo přímé slunce.

Autor článku

Dáša Veverková

Dáša Veverková

Šéfredaktor & Obsahový specialista

„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“